Jóhiszeműség és tisztességes eljárás – a munkáltató mikor sérti meg ezeket az alapelveket?

  • adozona.hu

Ha a munkáltató írásbeli figyelmeztetést (fegyelmit) ad a dolgozójának, vagy átad neki egy teljesítményértékelést, hogyan kell igazolnia, hogy döntéseit a jóhiszeműség és tisztességes eljárás keretében hozta? A munkavállaló milyen esetekben hivatkozhat arra, hogy a munkáltató ezen döntései meghozatalakor megsértette a jóhiszeműség és tisztességes eljárás szabályait? – kérdezte olvasónk. Dr. Kéri Ádám ügyvéd, compliance szakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Vegyünk egy munkáltatót. Ha ez a munkáltató írásbeli figyelmeztetést (fegyelmit) ad a dolgozójának, vagy átad neki egy teljesítményértékelést, amin van 20 szempont, és mellettük egy pontszám 1–5 között, akkor ezekben az esetekben a munkáltatónak mit és hogyan kell igazolnia, hogy ezeket a döntéseit a jóhiszeműség és tisztességes eljárás keretében hozta? Illetve a munkavállaló milyen esetekben hivatkozhat arra, hogy a munkáltató ezen döntései meghozatalakor megsértette a jóhiszeműség és tisztességes eljárás szabályait, ezért ezek az okiratok érvénytelenek (ha erre akarna hivatkozni egy eljárásban)? Mi jellemzi, milyen garanciák jellemeznek egy jóhiszemű és tisztességes eljárást, mik a kellékei?

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA

Nagyon jó kérdés!

A polgári jogban és a munkajogban egyaránt vannak ún. alapelvek, mint például a jóhiszeműség, a tisztesség, az együttműködés követelménye, a joggal való visszaélés tilalma.

A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) ezt így fogalmazza meg:

Általános magatartási követelmények

6. § (1) A munkaszerződés teljesítése során – kivéve, ha törvény eltérő követelményt ír elő – úgy kell eljárni, ahogy az adott helyzetben általában elvárható. Felróható magatartására előnyök szerzése végett senki nem hivatkozhat. A másik fél felróható magatartására hivatkozhat az is, aki maga felróhatóan járt el.

(2) A jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően kell eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működni, és nem lehet olyan magatartást tanúsítani, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti. A jóhiszeműség és tisztesség követelményét sérti az is, akinek joggyakorlása szemben áll olyan korábbi magatartásával, amelyben a másik fél okkal bízhatott.

(3) A munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat.

(4) Az e törvény hatálya alá tartozók kötelesek egymást minden olyan tényről, adatról, körülményről vagy ezek változásáról tájékoztatni, amely a munkaviszony létesítése, valamint az e törvényben meghatározott jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése szempontjából lényeges.

7. § (1) Tilos a joggal való visszaélés. E törvény alkalmazásában joggal való visszaélés különösen, ha az mások jogos érdekeinek csorbítására, érdekérvényesítési lehetőségeinek korlátozására, zaklatására, véleménynyilvánításának elfojtására irányul vagy ehhez vezet.

(2) Ha a joggal való visszaélés munkaviszonyra vonatkozó szabály által megkívánt jognyilatkozat megtagadásában áll és ez a magatartás nyomós közérdeket vagy a másik fél különös méltánylást érdemlő érdekét sérti, a bíróság a jognyilatkozatot ítéletével pótolja, feltéve, hogy az érdeksérelem másképpen nem hárítható el.

(3) A joggal való visszaélés tilalmának megsértésére alapított munkajogi igény érvényesítése esetén

a) az igény érvényesítője bizonyítja a tilalom megsértésének alapjául szolgáló tényt, körülményt és a hátrányt, és

b) a jog gyakorlója bizonyítja, hogy az igény érvényesítője által bizonyított tény, körülmény és a hátrány között okozati összefüggés nem áll fenn.

Az Adózóna kapcsolódó cikkei: Munkaviszony megszűnését követően aktív maradhat-e a kilépett munkavállaló e-mail-fiókja? Munkáltatói fizetési felszólítás a munkaviszony megszűnése után

A munkáltató az intézkedése jogszerűségének bizonyítására köteles

Az együttműködési kötelezettségéből is adódik, hogy el kell magyarázni az értékelési szempontokat. Ellenkező esetben a joggal való visszaélés tilalmába is ütközhet, ahol pedig ráadásul maga az Mt. is deklarálja, hogy a bizonyítás a munkáltatót terheli.

Ez lényegében a cáfolati bizonyítás. A többi alapelvnél is kell bizonyítania, de a legerősebb védelem az ún. kimentési bizonyításhoz kapcsolódik.

Nem védtelenek tehát a munkavállalók.
Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Átalányadó választása szünetelés után

Lepsényi Mária

adószakértő

Munkaidőkeret 5+2

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Előző évről áthozott szabadság

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink

OSZAR »