Gyermeket nevelő munkavállaló – mutatjuk, milyen munkajogi szabályokra figyeljen különösen a munkáltató

  • dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogi ügyvéd

Szülőként sokszor kell komoly erőfeszítést tenni annak érdekében, hogy a munkavégzési kötelezettség teljesítése mellett gyermekünkre is elegendő időt tudjunk szánni. Egyedülálló szülőként még nehezebb a helyzet. Ugyanakkor, ha a munkáltató és a munkavállaló kölcsönösen figyelnek egymás érdekeire, nyitottak az együttműködésre, abban az esetben megtartható a munka és magánélet közötti egyensúly, és nem csak a céges rendezvények hangzatos ígérete marad.

Általános magatartási követelmény, miszerint a munkáltató és munkavállaló a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően köteles eljárni, továbbá kölcsönösen együtt kell működniük, és nem lehet olyan magatartást tanúsítaniuk, amely a másik fél jogát, jogos érdekét sérti.

A munkáltató a munkavállaló érdekeit a méltányos mérlegelés alapján köteles figyelembe venni, a teljesítés módjának egyoldalú meghatározása a munkavállalónak aránytalan sérelmet nem okozhat. Ebből az is következik, hogy a munkarend meghatározása során lehetőleg figyelembe kell venni a gyermekét nevelő munkavállaló helyzetét, életkörülményeit, biztosítva a jelenlétet például egy szülői értekezleten, óvodai, iskolai ballagáson.

Csed, gyed, adókedvezmények: változások július 1-jétől, munkáltatói teendők

Ez nem azt jelenti, hogy a munkáltató nem rendelhet túlmunkát adott napra, azonban mérlegelnie kell, hogy adott intézkedése nem aránytalanul sérelmes-e a munkavállalóra nézve, illetve azt nem tudná-e másként megoldani. Így például azzal, hogy másnak rendeli el a túlmunkát vagy a rendes munkaidő kezdetét megelőzően és nem annak befejezését követően kötelez rendkívüli munkaidőre.

Megjelent! Munkáltatói, kifizetői juttatások – adózási, elszámolási tudnivalók példákkal

Az alapelvekből következően ügyelnie kell a munkáltatónak az egyenlő bánásmód követelményének megtartására is, így nem tehet különbséget a munkavállalók között azok anyasága vagy apasága alapján. Ennek megfelelően például nem jogszerű, ha a gyakran betegeskedő gyermekkel otthon maradó munkavállalót erre figyelemmel zárja ki az év végi jutalomból közvetlen vagy akár közvetett módon.

OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyből megismerheti, milyen szabályok vonatkoznak a pótszabadság, szülői szabadság, apasági szabadság kiadására, milyen esetekben kell a munkaszerződést módosítani, továbbá egyedülálló szülő mint munkavállaló esetében milyen speciális szabályokra kell munkáltatóként figyelemmel lenni.

A folytatáshoz előfizetés szükséges.
A teljes cikket előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink olvashatják el! Emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Cégautóadó fizetése

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Jogi képviselet Kúrián

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Vasárnapi pótlék

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Ez engem is érdekel Ez engem is érdekel

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink

OSZAR »